Bejegyzések

Bejegyzések megjelenítése ebből a hónapból: július, 2020

Alacsony vércukorszint, azaz hipoglikémia

Ha a vércukorszint 3,0 mmol/l alá esik, akkor hipoglikémiáról beszélünk. Ez akár egészséges embereknél is előfordulhat, ha nem esznek. De cukorbetegeknél okozhatja például rosszul beállított inzulinpótlás, amely túlzott mértékben csökkentheti a vércukorszintet, vagy a rendszertelen és nem megfelelő mennyiségű szénhidrátbevitel. A diabéteszeseknek fokozottan kell figyelniük arra is, hogy ne sportoljanak evés nélkül. Az alacsony vércukorszintet gyorsan kell kezelni, mert súlyos következményei lehetnek.

Gyümölcsök cukorbeteg étrendben

Kép
A gyümölcsök cukorbeteg étrendben fogyaszthatók az étkezés befejező fogásaként vagy desszertként önállóan, délutáni kisétkezésre is. A diabéteszeseknek érdemes egészben, darabolás, pépesítés, turmixolás nélkül enni őket. Ezek az eljárások megemelik a glikémiás indexet, és gyorsítják a szénhidrátok felszívódását. Egy-egy étkezés alkalmával maximum két adag gyümölcs elfogyasztása javasolt. Egy adag egy maréknyi málnának, meggynek vagy egy közepes méretű almának, narancsnak felel meg. Ettől függetlenül érdemes minden gyümölcsöt legalább egyszer lemérni, majd kiszámolni, hogy pontosan mekkora adag fogyasztható egy étkezés alkalmával.

Gyümölcsök beillesztése diabétesz étrendbe

Kép
Léteznek a friss, lédús gyümölcsök, például alma, cseresznye, málna és a száraztermésű, héjas gyümölcsök, például dió, mogyoró. A tápanyagtartalmuk különböző. A lédús gyümölcsök szénhidráttartalma 2-25 százalék között mozog. Míg a száraztermésű gyümölcsök cukortartalma ennél jóval alacsonyabb, 10 százalék körüli. Fontos, hogy aki cukorbeteg (diabéteszes), az vegye komolyan, hogy mely napszakban, milyen fajta gyümölcsöt fogyaszt.

Cukrozott befőtt, lekvár, diabétesz

Kép
A cukrozott befőtteket, lekvárokat, aszalt gyümölcsöket, gyümölcspépeket és gyümölcsleveket mindenképpen kerülje az, aki diabéteszes. Számolni kell továbbá azzal is, hogy minden cukorbeteg más, így az ajánlott mennyiségek is eltérhetnek. Fontos tehát egy dietetikus szakember segítsége, aki személyre szabott tanácsadás során az egyéni adottságokhoz mérten alakítja ki a cukorbeteg diétát.

Mit nem ehet a cukorbeteg

Kép
A cukorbetegeknek a mennyiséget úgy kell beosztaniuk, hogy arányaiban több zöldség szerepeljen a cukorbeteg étrendben, mint gyümölcs. Illetve, hogy ne egyszerre fogyasszák el az ajánlott mennyiséget, hanem arányosan elosztva azt az egyes étkezések között. Reggel és késő este érdemes kerülni a gyümölcsöket.

Alacsony vércukorszint jelei

Kép
Ez az állapot egészséges embereknél is előfordulhat erőteljes terhelés vagy éhezés esetén. De a tüneteit megtapasztalhatják azok is, akiknek korábban hosszú időn keresztül magas volt a vércukorszintjük, és hirtelen beáll a normális, azaz 7 mmol/l körüli érték. Kialakulhat akkor is, ha már sérült az anyagcsere folyamat, és a szervezet minden étkezés után túl erős inzulintermeléssel válaszol, emiatt túlzott mértékben leesik vércukor. Cukorbetegeknél nagyon súlyos lehet, akár kómához is vezethet, ezért nekik fokozottan oda kell figyelniük!

Túl magas vércukorszint okai

Kép
A glükóz (cukor) a szervezet sejtjeinek legfőbb energiaforrása, amit a szénhidrátot tartalmazó élelmiszerekből nyerünk. A vérbe szívódik fel, amely elszállítja a sejtekhez, vagy a májban raktározza. Ehhez a folyamathoz  szükséges az inzulin. Az egészséges hasnyálmirigy annyi inzulint termel, amennyi szükséges egy étkezéskor a szervezetbe juttatott táplálék felhasználásához. Ha nő a vércukorszint, akkor nő az inzulintermelés, és ahogy csökken a cukor szintje a vérben, kevesebb inzulin termelődik. Diabéteszben a hasnyálmirigy már nem termel elég inzulint és a sejtek nem tudják felvenni a glükózt. Az felhalmozódik a vérben, vagyis magas lesz a vércukorszint. Vagy lehetséges, hogy a hasnyálmirigy még képes inzulint termelni, de a szervezet nem megfelelően reagál rá, nem érzékeli a cukorbeteg. A végeredmény ugyanaz, magas lesz a vércukorszint. Ráadásul mivel az agy érzékeli, hogy a vérben sok a cukor, utasítást ad további inzulintermelésre. Vagyis lassan kimerül a hasnyálmirigy inzulint...

Mitől lehet valakinek magas vércukorszintje?

Kép
Ha valaki nem száműzte étrendjéből a cukrot, és több szénhidrátot fogyasztott a kelleténél, akkor magasabb lehet a vércukra a normálisnál. Az is okozhat magas vércukorszintet, ha nem a megfelelő mennyiségű vagy típusú gyógyszert kapja cukorbetegségére. Vagy az orvos által rendelt cukor gyógyszert nem megfelelően használja. Oka lehet még, ha stresszes, érzelmileg labilis időszakot él át az ember. Ha a szokásosnál kevesebbet mozog. Gyulladásos betegségek (pl. influenza, torokgyulladás), fájdalom, műtét és fertőzések esetén is előfordulhat vércukorszint emelkedés. Illetve, ha olyan készítményt szed, amely emeli a vércukorszintet.

Az alacsony cukor és a magas vércukorszint következményei

Kép
A határérték feletti vagy alatti, illetve a nagy kilengésekkel ingadozó vércukorszint a cukorbetegség tünete. De, ha kezeletlenül, tartósan áll fenn a rossz anyagcsere-állapot, akkor szépen lassan kialakulnak a cukorbetegség szövődményei.

Ideális vércukorszint tartománya

Kép
Az ideális vércukorszint éhgyomri állapotban, a reggeli első evés előtt: 3,5-6 mmol/l közötti érték. Étkezés után a vércukorszint átmenetileg megemelkedik, de egészséges egyéneknél két órával az étkezés után nem haladja meg a 7,8 mmol/l-t.

Magas vércukor tünetei (hiperglikémia)

Kép
Diabéteszeseknél a hipoglikémia ellentéte is előfordulhat, amit hiperglikémiának nevezünk. Ebben az esetben a vércukorszint tartósan magas lesz. Ez főleg 1-es típusú cukorbetegségben fordul elő, inzulin hiányában. Ennek neve, ketoacidózis. A ketoacidózis fő tünete az acetonos lehelet, de jellemző még a hányinger, hasfájás, szapora, illetve mély légzés is. A hiperglikémia azonnali ellátást igényel, kezelése kórházakban történik.

Rendszeres mozgás diabétesz ellen

Kép
Azt mindannyian tudjuk, hogy a rendszeres mozgás segít a cukorbetegség karbantartásában. A leghatékonyabb a kombinált edzés (az izomfejlesztő és a kardio edzés). Vagyis a 2-es típusú cukorbetegeknek ez a leginkább ajánlható sport, amelyet rendszeresen érdemes végezniük. Ezáltal kevesebb cukor gyógyszerre lehet szükség. A fogyás is beindul és a közérzet is javul.

Cukorbetegség ellen fahéj

Kép
A fahéj az egész világon az egyik legkedveltebb fűszer. Ám nem csak különleges aromája miatt értékes, hanem az egészségre gyakorolt hatása miatt is. Remek méregtelenítő és cukorbetegség esetén is érdemes fogyasztani, mivel csökkenti a vércukorszintet és javítja az inzulinérzékenységet. Mindemellett csökkenti a "rossz" koleszterin mennyiségét is, ám arra nem árt ügyelni, hogy erősen allergizálhat! Felhasználási javaslat: tabletta és tinktúra formájában is kapható

Gyermekláncfű diabéteszeseknek

Kép
Sokan gyomnövényként tartják számon, ám a gyermekláncfű igen értékes gyógynövény. Teaként és salátákhoz, sőt, szirupokhoz is kitűnő. Virágzás előtt a levele kétszer annyi C-vitamint tartalmaz, mint a citrom. A gyökere magas inulintartalma miatt természetes édesítőszer. Szabályozza a szénhidrát- és a cukoranyagcserét, valamint nem emeli meg hirtelen a vércukorszintet. Ezen kívül számos jótékony hatással bír még. Például serkenti az emésztést, az epetermelést, könnyíti a májműködést, csökkenti a koleszterinszintet és remek vizelethajtó. Hatékony puffadásra és gyomorrontásnál is.

Görögszénamag cukorbetegségre

Kép
A cukorbetegség és az inzulinrezisztencia ellen is nagyon jónak tartják a görögszénamagot. Fő hatása, hogy késlelteti a cukor felszívódását, így csökkenti a vércukorszintet és az inzulinnal szembeni rezisztenciát. Mindemellett trigonellin, kumarin és 4-hidroxi-izoleucin nevű aminosav tartalmának köszönhetően a diabétesz okozta szövődmények ellen is hatásosnak bizonyult. Ráadásul íze és illata kifejezetten kellemes. Méhösszehúzó hatása miatt fogyasztása kismamáknak nem ajánlott! Viszont szülés után fokozza a tejtermelést. Tabletta formájában is kapható.

Hányszor étkezzen egy nap a cukorbeteg?

Kép
Az ideális a napi ötszöri vagy hatszori 2,5-3 óránkénti étkezés. Ami legyen mindig meghatározott szénhidrát-tartalmú. Mindez 3 főétkezést (reggeli, ebéd, vacsora) és 2-3 kisebb étkezést (tízórai, uzsonna, pótvacsora) jelent. Az ezeken kívüli nassolás nem megengedett diabéteszben. Ezek az alapelvek, amelyektől az egyéni igényeknek, életmódnak megfelelően eltérhet a páciens. A változtatásokat azonban mindig szakemberrel érdemes megbeszélni.

Cukorbetegek étrendje

Kép
Diabétesz étrendbe jól beilleszthető a sovány hús. Törekedjünk a zsírszegénységre. Használjuk vegyesen a zsiradékokat. Ajánlott a jó minőségű napraforgóolaj, repceolaj, kókuszolaj. A vaj és a margarin helyett válasszunk csökkentett zsírtartalmú vaj- vagy sajtkrémet, de a házilag fűszerezett túrókrém is remek alternatíva lehet. Fontos a változatos köret is. Cukorbetegség esetén bátran fogyasztható a bulgur, a kuszkusz, a köles, valamint a barna, illetve basmati rizs. Ezek nem csak egészségesek, de finomak is.

Nem kell lemondani a péksüteményről

Kép
Sokan úgy gondolják, a cukorbetegséggel küzdők örökre le kell, hogy mondjanak a finom szénhidrátokról. Hiszen a cukor mellett a másik fő ellenségnek számítanak. Ez az állítás döntően a finomított, magas glikémiás index-szel rendelkező szénhidrátokra igaz. Az orvos és dietetikus által meghatározott mennyiségben és megfelelő napszaki elosztásban a lassú felszívódású szénhidrát tartalmú ételek is beilleszthetőek a cukorbeteg étrendbe. Például a teljes kiőrlésű gabonából készült cukrozatlan vagy cukor helyett édesítőszert tartalmazó pékáruk.

Személyre szabott cukorbeteg étrend

Kép
Megbetegítheti az embert a nem megfelelő étrend. Sok cukorbeteg, leginkább a 2-es típusú cukorbetegséggel küzdők, jelentős súlyfelesleggel rendelkeznek. Ez nagy szerepet játszik a cukorbetegség és a szövődmények kialakulásában. Éppen ezért fontos a személyre szabott étrend, a cukorbeteg diéta kialakítása.

Diabétesz étrend kialakítása

Kép
Egyénre szabott diabétesz étrend kialakításánál fontos a páciens neme, életkora, magassága, testsúlya. Nem mindegy, hogy mi a cukorbeteg páciens foglalkozása. Ülőmunkát végez vagy fizikai munkát, az időbeosztás vagy a műszak is befolyásolhatja az étkezések rendjét. A korábbi betegségek, a családban előforduló betegségek is támpontként szolgálhatnak. Figyelembe kell venni a jelenleg szedett gyógyszereket, valamint étrend-kiegészítőket.

Mit ehet a cukorbeteg?

Kép
A cukorbetegek étrendjébe jól beilleszthetőek a panírozott ételek is. Ezeket az ételeket a legtöbben zsemlemorzsával készítik el, viszont a cukorbetegeknek érdemes minden olyan alapanyagot kerülniük, amelyek gyorsan felszívódó szénhidrátot tartalmaznak. Ilyen például a fehér liszt és az abból készült zsemlemorzsa is. Panírozáskor nagyon jó a teljes kiőrlésű búza- vagy zabliszt. Jó lehet még a lenmagliszt és a szezámliszt is.

Gyermekkori cukorbetegség során jelentkező kellemetlen állapotok

Diabétesznél néhány esetben a túl sok inzulin, vagy kevés szénhidrát hatására, vagy a sokáig tartó testmozgás miatt kialakulhat hipoglikémia, ami a vércukorszint leesését jelenti. Ezek a tünetek: izzadás, remegés, gyengeség, éhségérzet, hányinger, hányás. A hipoglikémia azonnali kezelést igényel. Mindig legyen a gyermeknél pár szem szőlőcukor, amit be tud venni ebben az esetben, hogy helyreálljon a vércukorszintje.

Gyermekkori cukorbetegség tünetei

Kép
A gyermekkorban jelentkező diabétesz tünetei hasonlóak a felnőttkorihoz. - szomjúság érzet - fokozott vizeletürítés - nehéz sebgyógyulás - fogyás, ennek ellenére nagy étvágy - állandó éhségérzet - acetonos lehelet  Ha gyermekén az alábbi tüneteket észleli, azonnal keressen fel szakértő diabetológus szakorvost!

Inzulinterápia

1-es típusú cukorbetegség esetén elengedhetetlen az inzulinterápia, hiszen ebben az esetben a páciens hasnyálmirigye nem termel inzulint, így azt külső forrásból kell bevinni, általában erre kialakított inzulinadagoló pen segítségével, vagy inzulinpumpával szokták megoldani. Az injekciót általában a hasi zsírszövetbe érdemes adni.

Önellenőrzés gyermekeknél cukorbetegségben

Kép
Nagyon fontos megtanítani a gyermeknek már a cukorbeteg terápia elején, hogy hogyan tudja önmagának megmérni a vércukorszintjét, hogyan tudja beadni magának az inzulininjekciót. Érdemes hamar megtanulni a gyermeknek és a szülőnek is a hipoglikémia jeleit, hogy azonnal tudjanak reagálni. Ez ügyben a gyermek környezetét is fontos tájékoztatni.

Diabétesz típusai

A diabétesznek két fő típusát különböztetjük meg: 1-es típusú cukorbetegség: ebben az esetben a hasnyálmirigy nem termel inzulint, így külsőleg kell bevinni azt a szervezetbe. 2-es típusú diabétesz: ebben az esetben a hasnyálmirigy béta sejtjei vagy nem termelnek elegendő inzulint, vagy pedig a véráramba kibocsátott inzulin nem tud hatni, a sejtek csökkent inzulintoleranciája miatt. Ezt a típust általában elegendő cukorbeteg diétával, mozgással, sporttal rendben tartani. Amennyiben mégis cukor gyógyszerre van szükség az étrend és a mozgás mellett, azt orvos állítja be.

Gyermekkori cukorbetegség kezelése

Kép
A gyermekkori cukorbetegség terápiája a diabétesz típusától függ. 1-es típusú cukorbetegség esetén inzulinterápiára van szükség. 2-es típusú cukorbetegségben általában elegendőek az életmódbeli változtatások, súlyosabb esetben pedig gyógyszeres terápia, cukor gyógyszer is indokolt lehet.

Magas vércukorszint

Kép
Számtalanszor az orvosi vizsgálat alkalmával, a magas vércukorszint mutat rá a cukorbetegség tényére.

Mérjünk vércukrot!

Kép
Elengedhetetlen az 1-es típusú cukorbeteg gyermekek kezelésében is a rendszeres vércukorszint mérés. Étkezések előtt és azokat követően is érdemes ellenőrizni a vér cukorkoncentrációját

2-es típusú cukorbetegségre hajlamosító tényezők

Kép
2-es típusú cukorbetegségre hajlamosító tényezők:​​​​​​​ - túlsúly - rossz étkezési szokások - mozgásszegény életmód - családi öröklött hajlam

Gyermekkori diabétesz kialakulásának okai

Kép
1-es típusú cukorbetegség általában genetikai okokra vezethető vissza, míg a 2-es típusú cukorbetegséghez általában életmódbeli tényezők vezetnek.

Gyermekkori cukorbetegség három pillére

Kép
A gyermekkori cukorbetegség kezelésében három pillért állapítunk meg: 1. inzulinterápia 2. diabétesz étrend 3. helyes életmód A kezelés módját mindig diabetológus szakorvos állapítja meg. Általában függ a diabétesz típusától és a gyermek vércukorszint értékétől is.

Cukorbeteg étrend fontossága

Kép
Az 1-es típusú cukorbetegség kezelésének is szerves része a cukorbeteg diéta, azaz a táplálkozási szokások megváltoztatása. A páciensnek törekednie kell a cukormentes étrendre, illetve számolnia kell az inzulinadaghoz kimért napi szénhidrát mennyiségét. Ez az elején ijesztőnek és nehéznek tűnhet. Ám egy-két hét gyakorlás után már könnyen kivitelezhető.

Gyermekkori cukorbetegség diagnosztizálása

Kép
Amint felmerül a gyermekkori cukorbetegség gyanúja, azonnal forduljon diabetológus szakorvoshoz, aki célzott laborvizsgálattal meg tudja állapítani a diabéteszt gyermekénél. A vizsgálat alkalmával cukros oldatot kell meginnia a gyermeknek, majd több alkalommal vesznek tőle vért. Így kísérik figyelemmel, hogy milyen mértékben emelkedik meg a vércukorszint. Illetve két óra elteltével visszaáll-e a normál értékre.

Diabéteszes gyermek környezetének tájékoztatása

Kép
Amennyiben egy gyermek diabéteszes, fontos tájékoztatni a környezetét. Az óvodapedagógust, az iskolapedagógust. Nekik is nagyon komolyan kell venniük a gyermekkori cukorbetegséget. Jó, ha tisztában vannak a diabétesz tüneteivel. Ha bármikor rosszul lenne, tudják, miként járjanak el, mi a teendő.

A gyermekkori cukorbetegség

Kép
A gyermekkori cukorbetegség diagnosztizálása nagyon fontos, hiszen, ha gyermekkorban nem derül fény a diabéteszre, akkor a későbbiekben súlyos szövődmények alakulhatnak ki. A cukorbetegség mindkét formája megnyilvánulhat gyermekeknél is. Igaz, hogy náluk általában az 1-es típusú cukorbetegség szokott megjelenni. Ám az egészségtelen életmód következményeként hazánkban is egyre több 2-es típusú cukorbeteg gyermeket tartanak számon.

Cukorbetegség

Kép
A cukorbetegség, vagy más néven diabétesz egy anyagcserezavar, amelyben a szénhidrátok  hasznosítása szenved zavart.

Röviden a hipoglikémiáról

Kép
Magas zsír-, illetve rosttartalmuk miatt a csokoládé, a tej, a gyümölcsök nem emelik olyan gyorsan a vércukorszintet. Ha a következő étkezés csak néhány óra múlva várható, akkor érdemes 15–20 gramm magasabb glikémiás indexű ételt (például kenyeret, tésztát, korpovit kekszet) enni, hogy ne érjen utól minket a hipoglikémia. Amennyiben gyakran fordulnak elő hipoglikémiás tünetek, mindenképp orvoshoz kell fordulni!

Alacsony vércukorszint

Kép
Az alacsony vércukorszint viszonylag gyakori fogyókúrázók körében. Ha valaki egész nap nem jut ételhez, koplal, akkor biztos alacsony lesz a vércukra is. Ilyen esetekben sérül az anyagcsere folyamat. A szervezet mindenre túl erős inzulinnal válaszol, és ez leviszi a cukrot. Inzulinrezisztencia esetén az inzulin már nem hat megfelelően. Ezért a vércukorszint sem csökken le a megfelelő mértékben. Így kezdődik valójában a cukorbetegség és mivel az inzulinrezisztencia is lehet tünetmentes, nagyon gyakran rejtve marad. Egészen addig, amíg a tünetek jelentkeznek.

Mit jelent a magas vércukorszint?

Kép
Ha az ember megeszik egy nagy tábla csokoládét és például mézes tejet iszik rá, akkor feljebb mehet a vércukor a határértéknél. Viszont erre válaszul annyi inzulint küld a szervezet, hogy gyorsan le is csökken. A magas vércukor egy-egy ilyen étkezés alkalmával nem okoz panaszokat, és valószínűleg ki sem derül, mert aki nem cukorbeteg, nem méri a cukrát. Viszont hosszú távon káros, mert mindannyian egységnyi inzulinnal születünk. Ha azt ellövi az ember ezekre az alkalmakra, akkor "elfogy" az inzulinunk és nem marad későbbre. Az a legnagyobb baj a diabétesszel, hogy nagyon későn derül ki, mert a folyamatosan magas vércukor évekig nem okoz panaszokat. Amikor már kiderül, általában nagyon alacsony a saját inzulintermelés.

Cukorbeteg étrend fontossága

Kép
Diabétesz fennállása esetén elengedhetetlen a személyre szabott cukorbeteg étrend összeállítása. Mindig kérjük ki a témában járatos dietetikus segítségét. A vércukorszint stabilitása nagyon fontos. A cukorbeteg diéta gyakoriságának elosztását mindig a kezelőorvossal és a dietetikussal kell egyeztetni.

Mit ehet a cukorbeteg?

Kép
Azok az élelmiszerek, amik répacukrot, nádcukrot, mézet, barna cukrot, glükóz-fruktóz szirupot tartalmaznak nem javasoltak cukorbeteg diétában. Érdemes előtérbe helyezni a magas rosttartamú élelmiszereket. A teljes kiőrlésű kenyeret, barna rizst, zabpelyhet, teljes kiőrlésű tésztát, zöldségeket. Mértékkel fogyaszthatóak a gyümölcsök is.

Cukorbeteg diéta alapja

Kép
Cukorbeteg diéta esetén szem előtt kell tartani a szénhidrát bevitel mennyiségét és  minőségét. Ezek megfelelő elosztása nagyon fontos. Általános szabály, hogy kismértékben javasolt csökkenteni a napi szénhidrát bevitelt, de nem az a cél, hogy egyáltalán ne fogyasszon a cukorbeteg kenyeret, gyümölcsöt, tejterméket. Csupán meg kell tanulnia, hogy mikor, melyik alapanyagból mennyit ehet egy alkalommal. Illetve, hogy melyik élelmiszer milyen mértékben fogja a vércukorszintet megemelni. Ez a diabétesz étrend alapja.

A cukorbetegség, mint állapot

Kép
Ha kiderül, hogy cukorbetegségünk van, teljesen egészséges reakció, hogy először kétségbeesünk. De feltétlenül mindent meg kell tennünk azért, hogy ne betegségtudattal éljük az életünket, hanem fogjuk fel úgy, mint egyfajta életmódváltást. A pozitív hozzáállás rengeteget számít. Ez egy állapot, amit mozgással, cukorbeteg diétával és amennyiben szükséges, gyógyszerrel vagy inzulinnal karbantarthatunk. Ha szerencsések vagyunk, akkor a diabétesz étrend és a rendszeres testmozgás kiváltja a gyógyszert.

Az 1-es típusú cukorbetegség tünetei

Kép
Általában gyorsan, tipikus tünetek kíséretében lép fel az 1-es típusú cukorbetegség. Minél fiatalabb valaki annál gyorsabban. Gyermekkori cukorbetegségnél (amiről nem is tudunk), akár napok-hetek, fiatal felnőttkorban hónapok alatt fejlődhetnek ki a tünetek. Ennek a típusú cukorbetegségnek a jellegzetes tünetei: sok vizelet, fogyás (fokozott éhségérzet mellett), fáradékonyság, szájszárazság, szomjúságérzet. Gyakran előfordul nagyon magas értékeket mutató vércukorszint is. Felborul a szervezetben a folyadék- és elektrolitok egyensúlya. Ez kiszáradáshoz vezethet.

A diabétesz tünetei

Az érelmeszesedés cukorbetegségben általános, azaz az egész szervezetben érintheti az ereket. A betegség előrehaladásával egyre gyakoribbak a fokozott érelmeszesedés következtében kialakuló tünetek. Az általános érelmeszesedés leggyakrabban szívinfarktus, agyi infarktus, végtagi érellátási zavar formájában jelentkezhet. Cukorbetegség következménye lehet az idegrendszer károsodása is. Ennek tüneteihez tartozhat a látás romlása, a végtagok zsibbadása, az érzékkiesés, a fájdalomérzet csökkenése. A betegség előrehaladásával egyre gyakoribbak a fokozott érelmeszesedés következtében kialakuló tünetek. A látásromlás gyakran hirtelen alakul ki, a látás teljes elvesztéséhez is vezethet.  Fel nem ismert cukorbetegség esetén sok esetben a fenti tünetek jelentkeznek.

Szövődmények 2-es típusú cukorbetegségben

Kép
A 2-es típusú cukorbetegségben gyakori szövődmények a baktériumok által okozott bőrfertőzések, melyek jellegzetesen a szőrtüszőkben alakulnak ki, és mélyre terjednek, ezek a furunkulusok. Szintén gyakori bizonyos testrészek gombásodása, mely viszketéshez vezet. Ezért gyakori a cukorbetegek viszketése. Jellegzetes továbbá, hogy a sebek nehezen gyógyulnak, legyen az akár műtéti beavatkozás vagy sérülés helye.

2-es típusú cukorbetegség

Kép
A 2-es típusú cukorbetegség általában tünetszegényen zajlik.  Gyakran csak évek vagy évtizedek múlva fedezik fel, diagnosztizálják. Ilyenkor már előfordul hogy valamilyen súlyos, késői szövődmény hívja fel rá a figyelmet.  Mivel a kezdeti jelei nehezen felismerhetőek, ezért a legbiztosabb, ha laboratóriumi körülmények között ellenőrzik a vércukorszintet. Ilyenkor érdemes megnézetni azt is, hogy nem áll-e inzulinrezisztencia a háttérben. Ezt a diabétesz előszobájának szokták nevezni. Az inzulinrezisztencia diétával és sporttal jól karbantartható és gyakran megelőzhető, hogy kialakuljon a cukorbetegség.

Hipoglikémia (alacsony vércukorszint)

Kép
Ne várd meg míg szédülsz, megfájdul a fejed, szabályosan csillagokat látsz és az ájulás környékez és olyan csillapíthatatlan éhséget érzel, amin már nem segít az azonnali étkezés sem. Ilyen esetekben leesik a vércukorszint. Ez a hipoglikémia. Számos oka lehet. Egész napra ködös, homályos marad a tudatod, fáradt lehetsz. De ami a legrosszabb, hogy kockáztatod az egészségedet. Vedd komolyan, vizsgáltasd ki magad és soha ne éheztesd ki a szervezetedet!

A cukorbetegség jelei

Kép
A diabéteszre jellemző, hogy kezdetben kifejezetten tünetszegény, ezáltal nehezen lehet felismerni. Ennek ellenére, figyelemfelkeltő lehet a szomjúság vagy, ha nehezen gyógyul egy seb vagy a gyakori vizelési inger. A szívizominfarktus gyakran tünetszegényen zajlik. Ez azt jelenti, hogy a cukorbeteg nem érez az infarktusra jellemző fájdalmat. Azért, mert az érzőidegek működése csökkent. Ilyenkor pl. egy rutin EKG vizsgálaton veszik észre a korábbi infarktusra utaló jellegzetes elváltozásokat. A végtagi érelmeszesedés a vérellátás zavarához, előbb-utóbb elhalásokhoz vezethet. Mivel alattomos betegség, ne várjuk meg a komoly baj kialakulását, érdemes egy laborvizsgálattal meggyőződni az egészségi állapotunkról.